Ostropest plamisty to roślina stosowana przede wszystkim w zaburzeniach wątroby u ludzi – ale dzięki swoim dobroczynnym właściwościom znalazła zastosowanie również w weterynarii. Co jest istotne – jej działanie zostało potwierdzone w testach klinicznych zarówno na ludziach jak i zwierzętach. Swoje działanie zawdzięcza przede wszystkim występującej w niej sylimarynie.

Roślina ta ma długą historię stosowania w ziołolecznictwie – gdyż jest to ponad 2000 lat, jednak dopiero ok. 50 lat temu została spopularyzowana, a wyciągi z tej rośliny trafiły do aptek.

Jak działa? Oczyszczanie i regeneracja!

Ostropest uszczelnia uszkodzone błony komórkowe – dzięki czemu blokuje możliwość wnikania do wnętrza wątroby toksycznych związków. Zapewnia tym samym ochronę przed toksynami z zewnątrz tj. leki, chemikalia, spaliny samochodowe, ale również truciznami wewnątrzustrojowymi np. szkodliwymi związkami wytwarzanymi przez pasożyty w organizmie.
Zbyt duża ilość toksyn zaburza pracę wątroby, jednocześnie uniemożliwiając jej naturalną regenerację. Dzięki związkom zawartym w ostropeście i ich wpływowi na ten organ – zwiększa się podział komórek wątrobowych, a co za tym idzie regeneracja tego narządu. Jest to bardzo ważne dla zdrowia pupila w obecnych czasach, gdzie toksyny obecne są na każdym kroku.

WAŻNE
Ostropest powinien być podawany tylko wtedy, kiedy zachodzi taka konieczność i nie powinien być stosowany przez dłuższy okres czasu.

 

Kiedy stosować?

Ostropest powinien być stosowany w przypadku, kiedy chcemy oczyścić organizm zwierzęcia z toksyn – czyli np. leczenie antybiotykami, zatrucia (udowodnione jest, że potrafi chronić nawet przed tak silnymi toksynami jak toksyna muchomora sromotnikowego)! itp. Pomocny jest również w przypadku niewydolności czy zapaleniu wątroby oraz początkach martwicy – generalnie w chorobach związanych z wątrobą. Można również go stosować w celu oczyszczenia wątroby po chemioterapii i radioterapii.

Czytaj również: Żywienie psa i kota – podstawowe informacje

Nie tylko wątroba

Ostropest dla psa pomimo tego, że kojarzy się z pozytywnym działaniem na wątrobę ma jeszcze kilka innych zalet, które pomagają w innych schorzeniach. Pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, dlatego warto stosować go w przypadku cukrzycy u zwierzaka. Posiada również działanie antyoksydacyjne – czyli eliminuje wolne rodniki z organizmu, które powodują uszkodzenia błon komórkowych. Badanie wykazały, że w pewnym stopniu ostropest ma również działanie przeciwnowotworowe oraz blokuje możliwość powstawaniu w organizmie związków przyczyniających się do powstawania stanów zapalnych. Stosowany jest również w chorobach trzustki i nerek.

Działanie:

• Przeciwzapalne
• Antyoksydacyjne
• Odtruwające
• Stymulujące regenerację i syntezę nowych komórek wątrobowych
• Stymuluje produkcję żółci

Działanie niepożądane?

Ostropest plamisty uważany jest za bezpieczny suplement diety i rzadko występują skutki uboczne. Możliwe jest wystąpienie alergii, ale jest na to to bardzo znikoma szansa. Ze względu na brak danych – nie powinno się stosować go u zwierząt w ciąży lub w trakcie laktacji.

Opracowano na podstawie

„Leczenie toksycznych uszkodzeń wątroby u psów i kotów przy użyciu antyoksydantów” Rafał Zań, Zbigniew Roliński, Cezary Kowalski, Artur Burmańczuk; Życie Weterynaryjne 88 (03); 2013
„Supplements for veterinary practice” Shawn Messonnier, DVM 2012
https://www.researchgate.net/publication/6723243_The_efficacy_of_Silybum_marianum_L_Gaertn_Silymarin_in_the_treatment_of_type_II_diabetes_A_randomized_double-blind_placebo-controlled_clinical_trial
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/?term=milk+thistle+Meta+analysis

O autorze

Michał

Dumny właściciel Orzeszka, Golden Retrievera o najdelikatniejszym żołądku na świecie! Jego problemy spowodowały, że zacząłem się interesować psią dietetyką.

Zostaw komentarz