Jednym z najważniejszych czynników utrzymania zwierząt domowych w dobrym zdrowiu jest odpowiednia dieta. Optymalne żywienie psa, czy kota to wyzwanie, które od wielu lat stawiają przed sobą badacze z całego świata. W ostatnich 100 latach udało się opracować najwięcej przełomowych rozwiązań, które znacząco wpłynęły na to jak żywimy nasze zwierzaki.

W latach 70, jednym z podstawowych wyzwań zwierzęcej dietetyki było określenie podstawowej energii oraz ilości mikroskładników jakie należy dostarczyć psom w pożywieniu aby dobrze się rozwijały. Następnie kolejne poszukiwania skupiły się na zdywersyfikowaniu diety ze względu na wiek i poziom aktywności pupili. Lata 90 przyniosły kolejne udoskonalenia w diecie, zaczęto zwracać uwagę na wielkość i rasę zwierzęcia. Zauważono również, że poszczególne składniki mogą różnie wpływać na psa i kota, dzięki temu można było ustalać diety dla zwierząt, które maja określony cel, wzmocnienie zwierzęcia lub profilaktyka. To był początek koncepcji żywienia optymalnego, które było alternatywą dla żywienia bytowego. Rozwój zwierzęcej dietetyki ma wyraźny wpływ na długość życia, potwierdziły to badania. W 2006 roku określono, że w przeciągu ostatnich 15 lat średnia długość życia psów wzrosła o 3 lata!

Żywienie psa i kota – 6 cech zbilansowanego posiłku

Pokarm to jedyne źródło substancji odżywczych pozwalających psom i kotom na optymalny rozwój. Spora część z dostarczanych substancji nie jest w ogóle wytwarzana przez organizm zwierzęcia lub jest wytwarzana w niedostatecznej ilości. Dlatego dostarczenie niezbędnych ilości składników odżywczych w pożywieniu jest niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju psa lub kota.

Abyśmy mogli mówić o pożywieniu naszego pupila, że jest kompletne i zbilansowane musi spełnić 6 podstawowych cech.

  1. Kompletność – Oznacza to, że jedzenie musi zawierać wszystkie niezbędne do funkcjonowania i wzrostu składniki odżywcze.
  2. Zbilansowanie – zawarte składniki powinny być w odpowiednich ilościach i proporcjach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania.
  3. Strawność – zawarte w pożywieniu składniki muszą być przyswojone we właściwych ilościach.
  4. Energia – pokarm powinien dostarczać zwierzęciu niezbędną do funkcjonowania energię.
  5. Bezpieczeństwo – pożywienie powinno zawierać odpowiednie składniki, ale też być pozbawione wszelkich szkodliwych substancji.
  6. SMAK – pożywienie musi być smaczne, a pupil powinien je chętnie jeść w odpowiednich ilościach.

Żywienie psa i kota, a konkretnie opracowanie optymalnej diety to coś pomiędzy nauką, a sztuką. Należy pamiętać, że w diecie zwierzęta powinny mieć pewien zakres składników odżywczych, bez których nie będą się dobrze rozwijać. Każdy z nich powinien być podany w odpowiedniej formie i we właściwych ilościach. Powstaje pytanie skąd mamy wiedzieć ile czego podać?

Zapotrzebowanie na poszczególne składniki jest badane i opracowywane od wielu lat. Producenci karm posługują się normami żywieniowymi dla psów i kotów przygotowywanych przez kilka organizacji takich jak, FEDIAF, AAFCO. Wskazują one niezbędną ilość danego składnika w karmie, która zawiera się pomiędzy ilością minimalną, poniżej której występują objawy niedoboru, a maksymalną wartością, powyżej której występują objawy zatrucia.

 

O autorze

Michał

Dumny właściciel Orzeszka, Golden Retrievera o najdelikatniejszym żołądku na świecie! Jego problemy spowodowały, że zacząłem się interesować psią dietetyką.

Zostaw komentarz